Dużo różnych modeli wózków inwalidzkich

W przypadku kiedy zajdzie potrzeba zakupu wózka inwalidzkiego, wiele osób zastanawia się czy zakup takiego sprzętu jest rzeczą drogą, czy w miarę przystępną. W zależności od tego jaki wózek inwalidzki należy kupić, ceny mogą różnić się dość znacznie. Nie należy jednak się załamywać, gdyż do zakupu wózka inwalidzkiego można uzyskać dość dobre finansowanie. Należy jednak spełnić kilka warunków, a następnie złożyć odpowiednie wnioski. W jaki sposób się do tego zabrać?

Zacząć należy od tego, że ceny wózków inwalidzkich różnią się dość mocno. Aby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić dowolny internetowy sklep medyczny. W zależności od przeznaczenia, cena wózka może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to warunkowane tym, że rozróżniamy dwa typy wózków, tj. elektryczne oraz mechaniczne.

W związku z dużo większym stopniem zaawansowania, wózki elektryczne są dużo droższe od wózków mechanicznych. Co za tym jednak idzie, w przypadku wózków elektrycznych można uzyskać większa rekompensatę.

Aby uzyskać dofinansowanie do wózka inwalidzkiego, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza specjalisty. Lekarz ten, którym może być ortopeda, neurolog czy reumatolog, pomoże dobrać sprzęt w zależności od schorzenia. Następnie wraz z odpowiednim wnioskiem, należy udać się do lokalnej placówki NFZ, która może przyznać dofinansowanie do zakupu wózka. Jeżeli NFZ rozpatrzy wniosek pozytywnie, klient otrzyma podpisane zlecenie, z którym należy udać się do odpowiedniego sklepu medycznego. W przeciwnym razie gdy nie dopełnimy wszystkich formalności, nie otrzymamy częściowego zwrotu kosztów.

Osoby, które potrzebują jeszcze wyższego dofinansowania mogą udać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W takim centrum można złożyć kolejne dokumenty w celu uzyskania jeszcze wyższego dofinansowania do zakupu wózka inwalidzkiego. Jest to dodatkowa praca, którą należy wykonać, gdyż dokumentów jest dość sporo, można jednak uzyskać dodatkowe pieniądze, które skutecznie zmniejszą cenę wyjściową sprzętu medycznego.

Zakup wózka inwalidzkiego może okazać się wysokim wydatkiem. Szczególnie w przypadku kiedy niezbędny jest zakup wózka elektrycznego. Ceny tego typu sprzętu mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych (od około 15 nawet do 35 tysięcy złotych). W związku z tym, warto przejrzeć wszystkie możliwości odnośnie uzyskania dodatkowego finansowania zakupu sprzętu medycznego. Przejście się do kilku instytucji może okazać się bardzo opłacalne, gdyż refundacja wózka może osiągnąć nawet kilkanaście procent ceny wyjściowej.