Orteza na kolano – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Uraz kolana potrafi mocno uprzykrzyć życie. Aby jednak szybko powrócić do pełnej sprawności, należy zadbać o właściwą ochronę kontuzjowanej kończyny. Alternatywą dla tradycyjnej, gipsowej łuski jest orteza na kolano – nowoczesny rodzaj stabilizatora ortopedycznego, który pomoże szybko wrócić do zdrowia. Czym jest orteza na kolano, jak ją dobrać i gdzie kupić?

Kiedy stosuje się ortezę na kolano?

Stosowanie ortezy na kolano pozwala zminimalizować ryzyko pogłębiania się urazu, zmniejsza występujący obrzęk, przyspiesza powrót do pełnej sprawności. W zależności od stanu stawu kolanowego w ortezie można chodzić normalnie, całym ciężarem ciała stając na nogę, bądź z użyciem kul ortopedycznych.

Stabilizator ortopedyczny stosuje się w sytuacjach, gdy staw kolanowy wymaga częściowego unieruchomienia lub całkowitego usztywnienia. Taka konieczność może się pojawić w razie urazu kolana, po operacji lub w przypadku, gdy kolano ulega nadmiernemu obciążeniu podczas uprawiania sportu czy wykonywania codziennych czynności – może więc stanowić środek zaradczy. Ortezy można więc podzielić na sztywne, półsztywne i elastyczne.

Jak dobrać ortezę na kolano?

Wybierając ortezę na kolano trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj urazu i cel, jaki ma spełniać stabilizator, a także rozmiar. Orteza za duża, choćby pod każdym innym względem została dobrana idealnie, będzie się zsuwać, a w efekcie nie spełni swojej roli. Natomiast zbyt mała może nawet intensyfikować dolegliwości. Istotny jest też powód, dla którego sięgamy po stabilizator ortopedyczny na kolano – może to być profilaktyka, leczenie lub korekcja.

Orteza sztywna, posiadająca regulowany kąt zgięcia (tak zwany zegar, stąd o ortezach takich mówi się ortezy zegarowe) stosowana jest w przypadku wystąpienia urazu więzadeł krzyżowych przednich i bocznych, jak również po chirurgicznym zabiegu przeprowadzonym w celu leczeniu więzadeł, rzepki bądź łękotki. Przy urazach rzepki w ortezach z regulowanym kątem stosuje się wzmocnienie silikonem, stabilizujące rzepkę.

Ortezy półsztywne stosuje się głównie profilaktycznie, u osób aktywnych fizycznie. Celem stosowania stabilizatora jest zapobieganie odnowieniu się kontuzji, która już została zaleczona na tyle, że umożliwia normalne funkcjonowanie. Półsztywna orteza to uszyty ze specjalnego materiału rękaw, który posiada wszyte równolegle do stawu szyny. Stabilizują one kolano podczas aktywności fizycznej.

Ortezy elastyczne natomiast stosowane są najczęściej przez sportowców. Mają formę elastycznych rękawów uszytych ze specjalnego materiału. Zapewniają optymalne usztywnienie stawu, jego ochronę, ale i umożliwiają dobry przepływ powietrza i pozwalają utrzymać prawidłową temperaturę chronionego miejsca.

Gdzie kupić ortezę na kolano?

Każdy rodzaj ortezy na kolano możemy kupić przez internet. Taki zakup wymaga jednak dobrej wiedzy. Najlepiej udać się do sklepu medycznego, w którym wykwalifikowany personel pomoże dobrać stabilizator do indywidualnych potrzeb. W takich sklepach nabyć można również taki sprzęt na kule ortopedyczne, wózek inwalidzki, balkonik czy nawet łóżko rehabilitacyjne.