Sprzęty rehabilitacyjne – ile kosztują?

Na co dzień raczej nie interesujemy się tym, ile może kosztować łóżko rehabilitacyjne, czy stabilizator na kolano. Dopóki my lub ktoś z naszych bliskich nie zachoruje lub nie ulegnie wypadkowi są to dla nas informacje nic nieznaczące. Kiedy jednak zaczynamy szukać sprzętu, czy też będziemy potrzebować samej rehabilitacji, często jesteśmy zaskoczeni i to niestety zwykle nie pozytywnie – koszt niektórych przyrządów, czy zabiegów jest naprawdę wysoki.

Ile kosztują sprzęty rehabilitacyjne?

Widełki cenowe są bardzo różne, w związku z tym, że dostępne sprzęty są bardzo różnorodne. Część z nich wykorzystywana przez fizjoterapeutów w codziennej pracy to koszt kilku złoty (jak na przykład piłki z wypustkami), ale ceny niektórych mogą dochodzić nawet do kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych (przyrządy do fizykoterapii – lasery, pola magnetyczne).

Sprzęt rehabilitacyjny – czy zawsze trzeba kupować?

Część sprzętów kupujemy na użytek prywatny, ponieważ są nam potrzebne w domu, na co dzień. Wszelkiego rodzaju piłki, taśmy, maty to niewielki wydatek, jeśli będziemy korzystać z nich dużo i często najlepiej jest je kupić – przydadzą się do ćwiczeń, pozostania w dobrej kondycji nawet gdy rehabilitacji już się skończy.

Część sprzętów, ta bardziej specjalistyczna, potrzebna jest nam tylko przez jakich czas – ortezy, kule, laski – wszystkie przyrządy wspomagające poruszanie, z których będziemy korzystać przez kilka, kilkanaście tygodni możemy wypożyczyć. Zakup ich jest dosyć kosztowny, jeśli więc nie będziemy ich potrzebować przez długi czas i są dostępne do wypożyczenia nie ma sensu ich kupować.

Jeśli wiemy, że przez dłuższy czas będziemy potrzebować wózka inwalidzkiego lub łóżka rehabilitacyjnego warto zainwestować w ich zakup. W przypadku wózka inwalidzkiego możemy ubiegać się o refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia, łóżek rehabilitacyjnych fundusz niestety nie refunduje. Możemy się jednak ubiegać o chociaż częściowy zwrot poniesionych kosztów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – możemy uzyskać nawet 60% zwrotu wartości.

Jeśli chodzi o wszystkie specjalistyczne sprzęty, które wykorzystuje się do zabiegów elektroterapii, czy magnoterapii, to kupowanie ich na użytek domowy raczej mija się z celem. Są to sprzęty kosztujące kilkadziesiąt tysięcy złotych, a żeby odpowiednio z nich korzystać trzeba przejść odpowiednie szkolenie – są oczywiście sprzęty przeznaczone do użytku domowego, ale z takich zabiegów najlepiej korzystać pod okiem specjalisty.